S gymnastikou objíždí Evropu

22.11.2021 19:00

MATĚJ MARŠÁLEK


 

Vyzpovídali jsme Matěje Maršálka, skvělého studenta naší školy a především špičkového gymnastu. Během své kariéry posbíral již mnoho ocenění, mezi něž se řadí i výborné umístění na Olympiádě dětí a mládeže České republiky. Matějovu kariéru doprovázelo mnoho zranění a pádů, ale i vzestupů a úspěchů, které nám detailněji popsal.

 

 

Kdybys měl krátce popsat gymnastiku a její prvky, jak bys je charakterizoval?

Který cvik je tvůj oblíbený a který nemáš příliš v oblibě?

 
„Jako každý sport  tak se i gymnastika postupem času stane životním stylem, pokud člověk dokáže překonat drsné období puberty a dospívání, kdy psychika začíná hrát velkou roli jak v osobním životě, tak ve sportu. Co se prvků týče, každý prvek lze provést různými způsoby, záleží na individuální preferenci. Mně osobně vyhovují spíše cviky náročnější na technické provedení více než cviky s vyšší silovou obtížností, což neznamená, že by mi vadily silově založené prvky; neoblíbenost prvků vychází ze špatných zkušeností a mentálních bariér, u mě je to například seskok z hrazdy, při kterém jsem se nespočetněkrát zranil.“
 

Jak jsi se dostal ke gymnastice? Jak dlouho ji děláš?

„Nejdříve jsem chodil do sportovního kroužku, tzv. Tygříků, určeného pro děti do tří let. Od tří let jsem přešel na Přípravku pro děti, odkud si mě vybral trenér gymnastiky do svého týmu. Tam působím dodnes.“

Jaký je tvůj nejhorší úraz?

 
„Podle mého trenéra jsem specialista na úrazy, a zažil jsem jich za svou dosavadní kariéru opravdu hodně. Můj nejoblíbenější je pád na soustředění v Chorvatsku, kdy jsem spadl krkem na hrazdu, díky čemuž mi zšedlo pár vlasů (smích).“
 

Kam ses díky gymnastice až dostal?

 
„Díky gymnastice jsem se podíval do mnoha měst jak v České republice, tak v zahraničí. Místo mé největší chlouby je chorvatská nemocnice, ve které si myslím, že tolik lidí nebylo. V gymnastice jsem se ovšem nedostal jen na místa fyzická, ale taky do pozice mentální, kdy se pro mě gymnastika stává spíše odměnou než povinností.“

Co bys doporučil lidem, kteří by chtěli také začít s gymnastikou?

 
„Jsem toho názoru, že s gymnastikou je nejlepší začít co nejdříve pokud se hodláte vydat na dráhu profesionálního sportovce, avšak není nemožné se stát úspěšným i když začnete v pozdějším věku. Jestli však mám něco vzkázat mladším sportovcům, je to ať se nenechají odradit těžkým startem a zároveň neusnout na vavřínech.“
 

Který úspěch považuješ za nejdůležitější?

 
„Za svůj nejlepší úspěch považuju třetí místo na Olympiádě dětí a mládeže v České republice.“

 

Jaký je rozdíl mezi gymnastikou u nás a v zahraničí?

 
„Největší rozdíl, co vidím jako sportovec mezi světovou gymnastikou a gymnastikou u nás, je to, že na mezinárodních závodech zahraniční týmy reprezentuje výběr těch nejlepších z celé země, a ne jako u nás, kde si každý klub jede sám za sebe. Další z rozdílů je styl trénování a výbava tělocvičen.“
 
Děkujeme za rozhovor Matějovi a přejeme mu hodně úspěchů.
 
Autoři: Viktor Jan Valčík, Filip Kolář, Jakub Kovařík, Kryštof Rapant, Vítězslav Řepa, Aneta Balajková